Najlepsze sposoby na przyciągnięcie i utrzymanie klientów
Sic parvis magna, czyli wielkie rzeczy zaczynają się od małych. Tę łacińską sentencję można słusznie uznać za motto każdego obiecującego biznesu. Jeden mały sklep rozrasta się w sieć, a kilku przypadkowych klientów zamienia się w stałych klientów na całym świecie. Najważniejsze, aby nieustannie się rozwijać i pracować nad poszerzaniem grupy odbiorców. W końcu, jak powiedział amerykański miliarder Elon Musk, brak postępu to regres. W tym artykule dowiesz się, jak przyciągnąć klientów do swojego sklepu i sprawić, aby wracali po kolejne zakupy.
Trudności w przyciąganiu klientów
Zwiększenie ruchu w sklepie to złożony i kosztowny proces. Dlatego aktywne promowanie firmy bez dostępności sprzedawanych produktów lub regularne promocje bez powiadamiania o tym potencjalnych klientów nie przyniosą pożądanych rezultatów.
Chaotyczny dobór narzędzi marketingowych w celu pozyskania nowych klientów po prostu się nie opłaca. Być może nie ma sensu wynajmować drogiego billboardu reklamującego przedmioty zabytkowe lub kolekcjonerskie, ponieważ są one przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Lepiej jest reklamować swoje towary na stronach internetowych poświęconych antykom.
Krótko mówiąc, strategia jest bardzo ważna dla zwiększenia ruchu w sklepie. Rozsądnie jest opracować plan marketingowy na podstawie profilu konsumenta. Pomaga on określić sposób komunikacji z grupą docelową. Badania, ankiety i tworzenie statystyk to nie wszystko, co jest potrzebne do stworzenia dokładnego profilu klienta. Powinien on zawierać następujące informacje:
- wiek, płeć, stan cywilny, dzieci, wykształcenie
- zawód, miejsce pracy
- wysokość dochodów
- miejsce zamieszkania
- obszar zainteresowań
- przeszkody, jakie napotyka klient podczas zakupu produktów

10 głównych sposobów na przyciągnięcie klientów
1. Reklama wysokiej jakości
Nigdy nie wiadomo, która strategia zadziała najlepiej, dlatego zaleca się wdrożenie kilku rodzajów reklamy jednocześnie:
- reklama drukowana: najbardziej ekonomicznym i skutecznym sposobem na poszerzenie bazy klientów są ulotki reklamowe. Powinny być one przejrzyste i zawierać niewiele tekstu. Należy także pamiętać o dystrybucji ulotek w odpowiednim miejscu. Na przykład rozsądnie jest promować usługi samochodowe na parkingach, a produkty ślubne w pobliżu kawiarni i centrów handlowych. Kosztowniejszą metodą jest reklama na banerach lub billboardach, ale za to dotrze do większego grona odbiorców.
- reklama w komunikacji miejskiej: reklamę na autobusie zobaczy nawet siedząca w kawiarni osoba, która przypadkowo wyjrzy przez okno. Reklamę można również umieścić w środku autobusu lub tramwaju. Znudzeni pasażerowie z pewnością zainteresują się reklamą naklejoną na szybie lub wyświetlaną na monitorze
- reklama w telewizji: niewiele osób ogląda przerwy reklamowe, dlatego warto poszerzyć strefę oddziaływania na odbiorców np. współpracując z popularnym programem telewizyjnym
- reklama w prasie: prawdopodobieństwo, że czytelnik magazynu kulinarnego odwiedzi reklamowany tam sklep ze sprzętem kuchennym jest dość wysokie
- produkty reklamowe: reklama Twojego sklepu może być niewidoczna wśród innych podobnych. Ponadto doświadczeni konsumenci są już przyzwyczajeni do wszechobecnych reklam i po prostu mogą wyrzucać ulotki i pomijać reklamy w gazetach. Z kolei prawie na pewno nie odmówią darmowych produktów reklamowych w postaci długopisu, termosu czy breloczka
2. Kompetentna polityka cenowa
Ceny niższe niż u konkurencji już są gwarancją wzrostu liczby odwiedzających sklep. W tym samym czasie wzrasta również współczynnik konwersji – stosunek osób, które tylko zainteresowały się produktem do tych, które go kupiły.
Gdy na rynku pojawia się nowy produkt, rozsądnie jest ustalić jego cenę poniżej średniej ceny rynkowej (strategia skimmingu), co zapewni napływ klientów. Ważne jest również zaoferowanie kilku metod płatności za produkt.
Wybierz Mokkę, sprzedawaj więcej!
3. Regularne promocje i wyprzedaże
Ludzie uwielbiają oszczędzać. Niektórzy mogą nawet kupować niepotrzebne produkty tylko dlatego, że są przecenione.
Regularne wyprzedaże i promocje (takie jak np. happy hours lub produkty w promocyjnej cenie, które zmieniają się co tydzień) nie tylko zwiększają ruch, ale także zatrzymują klientów. Podobnie jest z programami lojalnościowymi i nagrodami.
4. Atrakcje dla klientów
Balony, przyjemna muzyka, animatorzy, słodycze – wszystko to zachęca przechodniów do odwiedzenia sklepu.
Innym oryginalnym sposobem na zwiększenie ruchu w sklepie są loterie. Jako nagrody można wykorzystać towary niepodlegające wymianie.

5. Prezentacja produktu
Podczas zakupów ludzie chcą czuć się swobodnie. Na przykład 85% odwiedzających sklep woli sprawdzić cenę za pomocą czytnika niż poprosić sprzedawcę o pomoc. Komfortowe warunki wyboru produktu sprawiają, że klienci lubią wracać do sklepu. Właśnie dlatego powinno się umożliwić klientom dotknięcie i dokładne obejrzenie produktu oraz uzyskanie szczegółowych informacji na jego temat (koszt, skład, data ważności itp.).
W niektórych sklepach (np. meblowych) uzasadnione jest drukowanie katalogów produktów. Zdjęcia sprzedawanych towarów można uzupełnić ciekawostkami i przydatnymi wskazówkami (np. jak wybrać oświetlenie, które wizualnie powiększy przestrzeń). W sklepach internetowych ważne jest, aby podać szczegółowy opis produktów.
Odpowiednio ułożona wystawa sklepowa również przyciągnie nowych klientów. Towary i metki z cenami powinny być dobrze widoczne. W tym celu warto eksperymentować z kolorami i oświetleniem. Kreatywność jest mile widziana.
6. Degustacja produktów
Nie chodzi tylko o degustację sera, wina czy wędlin. Może to być pierwszy darmowy trening na siłowni lub gratisowy seans w saunie.
Doświadczenie pokazuje, że w okresach promocji liczba sprzedaży znacznie wzrasta. Na przykład przychodząc na darmowy manicure, klientka zdecyduje się również na płatny pedicure.
7. Korzystna lokalizacja sklepu
Punkt sprzedaży powinien znajdować się w miejscu, gdzie gromadzi się dużo potencjalnych klientów. Na przykład kwiaciarnię warto otworzyć blisko stacji metra lub urzędu stanu cywilnego.
Ważne jest, aby zapewnić dogodny parking dla zmotoryzowanych klientów, zainstalować podjazd dla osób niepełnosprawnych i umieścić szyld w jasnych barwach, aby był widoczny z daleka.
8. Poczta pantoflowa, czyli marketing szeptany
Ludzie bardziej wierzą znajomym i opiniom niż reklamom. Jeśli zapewniasz wysokiej jakości usługi obecnym klientom, z pewnością polecą oni Twój sklep. Możesz także poprosić ich o wystawienie 5 gwiazdek w Google Maps lub napisanie pozytywnej recenzji na oficjalnej stronie internetowej.
9. Wejście do sieci
W dzisiejszych czasach wszystko przenosi się do internetu, dlatego bardzo ważna jest aktywność w mediach społecznościowych. Na Facebooku czy Instagramie można informować o wydarzeniach, promocjach, wyprzedażach itp. Aktywność w mediach społecznościowych to jedna z najskuteczniejszych reklam.
Warto zdecydować się na stworzenie własnej strony internetowej. Ludzie czują się bardziej komfortowo w domu i mogą na spokojnie zapoznać się z asortymentem. Własny sklep internetowy to bardzo dobra metoda na przyciągnięcie klientów. Łatwiej jest zamówić produkt niż wybrać się po niego osobiście.
10. Znalezienie partnerów
Współpraca z biznesem prowadzącym pokrewną działalność pozwala na wymianę bazy klientów. Przykładem takiej współpracy może być kooperacja butików odzieżowych i sklepów obuwniczych lub szkoły muzycznej i sklepu z instrumentami.
Zwiększ sprzedaż z limitem od Mokka!
Podsumowanie
Systemowe podejście to klucz do skutecznego przyciągania i utrzymywania klientów. Przy wyborze narzędzi marketingowych do zwiększenia ruchu należy kierować się profilem docelowej grupy odbiorców. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszechstronną reklamę, politykę cenową i promocję w sieci.