Jak wybrać patelnię
Żadna gospodyni domowa nie może obejść się bez tak ważnego przedmiotu w kuchni jak patelnia. Co warto wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru?
Wskazówki dotyczące wyboru patelni
W przypadku patelni wysoka cena nie jest gwarancją jakości produktu. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które sprawią, że produkt będzie niezawodny i trwały.
Dobór patelni do przygotowywanego dania
Jest wiele rodzajów patelni i nie każdy nadaje się do wszystkiego. Innego rodzaju produktu używa się do naleśników, a innego do gulaszu. Można podzielić patelnie na następujące modele:
- Uniwersalny – patelnia odpowiednia do codziennego użytku. Na rynku można znaleźć modele o różnych głębokościach i średnicach.
- Kociołek – produkt uniwersalny o pogrubionym dnie i wysokich ściankach. Takie patelnie idealnie nadają się do duszenia potraw i pieczenia w piekarniku. Wymiary kociołka zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła, co zapobiega przypalaniu się żywności.
- Grillowy – ten rodzaj naczyń różni się od tradycyjnych patelni tym, że posiada żebrowane dno. Istotną zaletą tych produktów jest możliwość przygotowania potraw przy użyciu minimalnej ilości oleju.
- Wok – ten typ naczyń kuchennych ma małe dno, które rozszerza się do góry. Można go używać do szybkiego smażenia i duszenia warzyw. Proces gotowania na tego typu patelni jest znacznie skrócony, a korzystne właściwości produktów zostają zachowane.
- Model do naleśników – patelnie z niskimi bokami zapewniającymi wygodniejsze rozprowadzanie ciasta.
- Rondel – naczynie przypominające wyglądem zarówno patelnię, jak i garnek, posiada grube dno i wysokie ścianki, dzięki czemu świetnie nadaje się do robienia dżemów i sosów.
Typ płyty
Przy wyborze odpowiedniej patelni parametr ten jest kluczowy, gdyż produkt musi być kompatybilny z kuchenką. Oto, co warto wiedzieć:
Podczas gotowania na kuchence gazowej konieczne jest użycie patelni o grubości dna większej niż 5 mm.
W przypadku kuchenki elektrycznej można zastosować dowolne naczynia z płaskim dnem, jednak modele aluminiowe nie będą najlepszym rozwiązaniem, gdyż tracą kształt pod wpływem wysokich temperatur.
Do gotowania na płycie indukcyjnej najlepszym wyborem będą patelnie z dnem ferromagnetycznym. Wybierając takie naczynia kuchenne, warto zwrócić uwagę na ich oznaczenia.
Uchwyt
Ważne jest, aby uchwyt był w stanie wytrzymać ciężar napełnionej patelni, a jednocześnie nie ślizgał się w dłoni i nie nagrzewał się. Można wybrać model z uchwytem stałym, składanym bądź wyjmowanym. Ten ostatni dobrze się sprawdza przy przechowywaniu patelni bądź przy wkładaniu ich do piekarnika.
Pokrywka
Pokrywka nie zawsze znajduje się w zestawie, ale można ją dokupić zgodnie z własnymi preferencjami:
- Szklana – klasyczny model, który nadaje się do użytku w piekarniku. Jest łatwy w czyszczeniu. Dodatkowym plusem jest to, że żaroodporne szkło jest dość trwałe i nie tak łatwo je stłuc.
- Stalowa – trwały model, który jednak zatrzymuje ciepło tylko przez krótki czas, a jego czyszczenie powoduje pewne problemy.
- Żeliwna – pokrywka, która jest dość trwała, dobrze zatrzymuje ciepło i można jej używać na różnych rodzajach płyt grzewczych. Wady to: skłonność do korozji i dość duża waga.
- Silikonowa – bezpieczna, nie nagrzewa się i dobrze zatrzymuje ciepło, jednak łatwo ją zarysować.
Należy pamiętać, że uchwyt pokrywy nie powinien się nagrzewać.
Wybór patelni w oparciu o materiał podstawowy
- Żeliwo – są to najlepsze patelnie do kuchenek gazowych, ale można ich używać także w piekarniku. Można na nich smażyć naleśniki, mięso, warzywa i inne potrawy. Takie produkty wyróżniają się odpornością na wysokie temperatury, ale jednocześnie są ciężkie i podatne na korozję.
- Stal nierdzewna – materiał nie ulega korozji, a także nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Kupując takie modele, warto wybierać opcje łączone, w których dolna warstwa wykonana jest z aluminium. Patelnie te umożliwiają równomierne ogrzewanie dania.
- Miedź – wyróżnia się zdolnością do natychmiastowego nagrzewania, ale przy dłuższym kontakcie produkty z kwasami tłuszczowymi utleniają się i mogą powodować szkody dla zdrowia. Aby temu zapobiec, przy wytwarzaniu naczyń miedzianych pokrywa się je cyną dopuszczoną do kontaktu z żywnością.
- Aluminium – produkty wyróżniają się niską wagą, niską ceną i szybkim nagrzewaniem. Są jednak podatne na odkształcenia pod wpływem wysokich temperatur. Przeznaczone są do szybkiego smażenia lub podgrzewania potraw. Ponieważ metal reaguje z kwasami, dlatego lepiej unikać gotowania potraw, w których stosuje się ocet, sok z cytryny lub pastę pomidorową. Przechowywanie jedzenia na takiej patelni nie jest najlepszą opcją.
Średnica
Średnicę patelni można sprawdzić, patrząc na etykietę. Najczęściej w sklepach można znaleźć produkty o wymiarach 18-28 cm, ale zdarzają się również modele do 32 cm.
Do gotowania dla 1 osoby wystarczy średnica 18-20 cm. Dobrą opcją dla kilku osób są modele 22 cm. Jeśli w rodzinie są 3 lub 4 osoby, warto przyjrzeć się produktom o średnicy 24 i 26 cm. Jeśli w rodzinie jest 5 i więcej osób, lepiej wybrać patelnię o średnicy 28-32 cm.
Oprócz średnicy patelni należy wziąć pod uwagę średnicę palnika. Jeśli na małym palniku umieści się patelnię o dużej średnicy, nagrzewanie będzie trwało zbyt długo.
Materiał pokrywający
Przy wyborze dobrej patelni decydującą rolę odgrywa materiał powłoki. Na rynku dostępne są opcje wykonane z teflonu, ceramiki, marmuru, żeliwa itp.
Za najpopularniejszą uważa się powłokę teflonową (politetrafluoroetylen). Zapewnia lekkość produktu, łatwość pielęgnacji i możliwość smażenia bez użycia oleju. Jednak takich naczyń nie należy zbytnio podgrzewać, gdyż pod wpływem wysokich temperatur mogą wydzielać się rakotwórcze substancje toksyczne. Niedopuszczalne jest również używanie ostrych przedmiotów podczas mieszania potrawy.
Powłoka ceramiczna to nieprzywierająca powłoka wykonana z nanokompozytowego polimeru zawierającego nanocząsteczki piasku. Takich produktów można używać do smażenia z minimalną ilością oleju. Nie wydzielają one szkodliwych substancji. Ich zaletą jest także niewielka waga.
Kup teraz, zapłać później z Mokka
Powłoka marmurowa to nieprzywierająca powłoka teflonowa z kawałkami marmuru. Zalety obejmują równomierne, szybkie nagrzewanie i powolne chłodzenie. Ponadto takie patelnie nie boją się zmian temperatury i naprężeń mechanicznych. Ceny produktów tego typu mogą się różnić. Najczęściej takie naczynia sprzedawane są bez pokrywki.
Powłoki tytanowe, diamentowe, granitowe to powłoki nanokompozytowe, które wyróżniają się niezawodnością. Co więcej, takie produkty są najdroższe. Patelnie takie nagrzewają się szybko i równomiernie, są odporne na zużycie i niestraszne im uszkodzenia mechaniczne. Inne zalety to bezpieczeństwo dla zdrowia, niewielka lekkość i brak konieczności stosowania dużej ilości oleju.
Wnioski
Wybór odpowiedniej patelni nie jest łatwym zadaniem i wymaga kompetentnego podejścia oraz wiedzy. Ważne jest, aby wybrać naczynia kuchenne w oparciu o rodzaj kuchenki i wielkość palnika. Warto również wziąć pod uwagę koszt, cechy eksploatacyjne i żywotność. Najlepiej wybierać naczynia, które mają grube dno i wygodny uchwyt. Ważne jest również, aby pokrywa była dobrze dopasowana. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na stan patelni – nie powinna posiadać odprysków, zarysowań ani innych uszkodzeń.