Jak wybrać odpowiedni tablet graficzny?
W dzisiejszych czasach praca projektowa w dużej mierze odbywa się w formie cyfrowej. Tablety graficzne (tzw. digitizery) to urządzenia, które służą do wygodnego rysowania grafik. Z ich pomocą można pracować nad najdrobniejszymi szczegółami rysunku. Takie modele są wyposażone w pióro lub rysik, czyli akcesoria służące do rysowania obrazu.
Niektóre modele tabletów graficznych mają tylko powierzchnię roboczą. Po narysowaniu obrazu na powierzchni roboczej za pomocą rysika pojawia się on na ekranie komputera, do którego podłączony jest digitizer. Dostępne są również tablety graficzne wyposażone we własny ekran.
Na ekranie tabletu użytkownik może narysować obraz, który natychmiast zostaje przekształcony w format cyfrowy. Taka funkcja zwiększa efektywność pracy zawodowców, np. artystów czy projektantów. Jeśli pewna kreska lub cały rysunek nie odpowiadają twórcy, może on natychmiast je usunąć i narysować nowe. Ponadto korzystanie z tabletu graficznego eliminuje potrzebę stosowania materiałów eksploatacyjnych właśnie dlatego, że edycje są wykonywane w formie cyfrowej.
Tablety graficzne są szczególnie cenione przez inżynierów, ponieważ mogą oni wygodnie tworzyć i edytować rysunki na tych urządzeniach.

Jak wybrać odpowiedni tablet graficzny?
Główną zasadą przy wyborze tabletu jest dokładne określenie, do jakich celów będzie on służył. Jeśli użytkownik jest amatorem i zamierza rysować jedynie dla własnej przyjemności, może spokojnie wybrać wersję budżetową. Jeśli jednak kupujący zamierza intensywnie korzystać z tabletu graficznego do celów zawodowych, warto zainwestować w droższe urządzenie.
Można wyróżnić kilka kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze tabletu.
Ekran
Tablety wyposażone wyłącznie w powierzchnię roboczą kosztują znacznie mniej niż modele z ekranem. Warto jednak pamiętać, że nawet digitizery z ekranem pozostają urządzeniami peryferyjnymi – mogą działać wyłącznie w połączeniu z komputerem lub laptopem.
Powierzchnia robocza
Rozmiar powierzchni roboczej jest jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę. Zazwyczaj powierzchnia robocza to przekątna ekranu wyrażona w calach. Może być również oznaczona formatem kartki papieru o odpowiedniej powierzchni (A3, A4, A5, A6).
Dla użytkownika, który nie zamierza używać urządzenia w celach zawodowych, zazwyczaj wystarczający będzie tablet o przekątnej 7 lub 8 cali. Jednak profesjonalista używający tabletu w pracy, powinien zainwestować w model o przekątnej 10 lub 12 cali. Warto jednak pamiętać, że większy digitizer będzie trudniejszy w transporcie.

Rozdzielczość ekranu
Rozdzielczość ekranu to parametr określający precyzję rysunku. Jest on zależny od liczby czujników umieszczonych na powierzchni tabletu. Wraz z ich wzrostem rozdzielczość również rośnie. Rozdzielczość mierzona jest w lpi, czyli linii na cal.
Standardowe tablety często mają rozdzielczość 2540 lpi. Nawet wartość niższa (np. 2000 lpi) w praktyce będzie wystarczająca dla początkujących. W szczególności, jeśli planujesz podłączyć tablet graficzny do laptopa, warto pamiętać, że większość laptopów ma niższą rozdzielczość ekranu.
Najlepsze tablety graficzne w 2023 roku posiadają rozdzielczość 5000 lpi i więcej.
Czas reakcji
Określa liczbę punktów, które rysik może nacisnąć w ciągu sekundy. Jeśli szybkość reakcji jest niska, działanie na monitorze będzie zauważalnie opóźnione w stosunku do siły wywieranej przez użytkownika. Liczba ta jest mierzona w dps lub punktach na sekundę. Standardowa wartość dla nowoczesnych tabletów wynosi ok. 250 dps.
Warto pamiętać, że przy niskim czasie reakcji tablet będzie znacznie spowalniał podczas szybkiego rysowania.
Czułość nacisku
Ten wskaźnik określa, jak dobrze tablet rozpoznaje różnice w sile nacisku. W zależności od ustawień może on generować linie o różnej grubości lub przezroczystości przy różnych siłach nacisku. Czułość rysika dla różnych modeli może wynosić od 1024 do 8192 poziomów. Ten parametr określa, ile różnych rodzajów nacisku jest w stanie rozpoznać rysik.
Jeżeli użytkownik powiązał siłę nacisku z grubością kreski (większy nacisk daje grubszą kreskę), to wystarczy mu urządzenie z 1024 poziomami. Jeżeli siła nacisku określa stopień przezroczystości linii, wówczas zalecane jest urządzenie z co najmniej 2048 poziomami. Dzięki temu zmiana przezroczystości jest bardziej płynna.
Należy zauważyć, że obecnie modele z 8192 poziomami nacisku są powszechnie dostępne i uważane za standardowe. Użytkownicy, którzy nie zajmują się rysowaniem zawodowo, spokojnie mogą wybrać urządzenie o znacznie niższej czułości.
Kup teraz, zapłać później z Mokka
Typ rysika
Rysiki mogą mieć różne właściwości. Korzystając z tych twardszych, można odnieść wrażenie, że drapie się po urządzeniu. Z kolei te miękkie mogą się szybciej ścierać.
Podsumowanie
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli tabletów graficznych – zarówno tych niedrogich używanych przez amatorów, jak i przeznaczonych do profesjonalnej pracy.
Osoby, które chcą wyrazić siebie za pomocą sztuki lub pomóc swojemu dziecku postawić pierwsze kroki w obszarze rysunku, nie będą miały trudności z zakupem podstawowego tabletu w rozsądnej cenie. Z kolei profesjonaliści mają możliwość zakupu urządzeń z wyższej półki.
Wybierając odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak przekątna i rozdzielczość ekranu, czułość nacisku, a także czas reakcji. Ponadto należy zwrócić uwagę na wskaźniki samego rysika, w tym jego żywotność.