Jak wybrać odpowiedni Smart TV?
Mianem Smart TV określa się „inteligentne” telewizory, które umożliwiają użytkownikom korzystanie z różnego rodzaju usług dostarczanych przez internet. Smart TV umożliwia także sterowanie domowymi urządzeniami. Chociaż wiele telewizorów jest obecnie wyposażonych w funkcję Smart, ich specyfikacja techniczna może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowana. W tym artykule omówione zostaną parametry techniczne, aby użytkownik mógł pewnie podejść do zakupu urządzenia z funkcją Smart.
Rodzaje Smart TV
- Telewizory LCD: to najbardziej popularna technologia matrycy. Obraz na takich ekranach tworzy się dzięki warstwie ciekłych kryształów podświetlanych przez kilka lamp.
- Telewizory OLED: należą do segmentu premium i oferują obraz o znacznie wyższej jakości. Obraz tworzy się na bazie organicznych diod elektroluminescencyjnych.
- Telewizory QLED: wykazują pewne podobieństwa do telewizorów LCD, np. podobne podświetlenie. Różnica polega na tym, że matryca QLED podświetla kropki kwantowe, co sprawia, że kolory są bardziej intensywne.
Chociaż matryca jest ważnym elementem wyboru telewizora, ważne jest, aby zwrócić uwagę także na pozostałe parametry.

Jak dokonać odpowiedniego wyboru?
Wybierając Smart TV, należy zwrócić uwagę na wszystkie parametry techniczne. Zapewni to użytkownikowi dostęp do funkcji, których potrzebuje.
Systemy operacyjne
Kluczowym kryterium wyboru „inteligentnych” telewizorów jest system operacyjny (OS). Aplikacje dostępne na telewizor Smart TV zależne są od producenta konkretnego urządzenia, a także zainstalowanego na nim systemu operacyjnego.
Android TV
Większość użytkowników jest przyzwyczajona do tego systemu operacyjnego – głównie dlatego, że jest on obecny w smartfonach, a także jest prosty w konfiguracji i obsłudze. Jedną z zalet tej platformy jest funkcja TimeShift, która umożliwia zatrzymywanie dowolnych programów, które są emitowane na żywo. Żaden inny system operacyjny (ani Tizen, ani WebOS) nie obsługuje tej technologii (np. telewizory Samsung i LG). Jeśli użytkownikowi zależy na rozrywce, powinien zdecydować się na Smart TV z Androidem – ten system jest najlepszy do uruchamiania gier. Znajduje się on w modelach takich marek jak Sony czy Philips.
Tizen
To system operacyjny wykorzystywany przez telewizory Samsung. Jest on łatwy w obsłudze dzięki pilotowi Bluetooth, a najnowsze modele oferują również sterowanie głosowe. Telewizory z Tizen obsługują Apple TV i mogą zapamiętać pauzę: można kontynuować oglądanie filmu od miejsca, w którym został zatrzymany. Istnieje również możliwość podziału ekranu i uruchomienie jednocześnie dwóch aplikacji.
WebOS
To oprogramowanie dedykowane jest telewizorom LG. System ma również intuicyjne menu i szeroki dostęp do popularnych serwisów streamingowych. Nowe modele OLED są wyposażone w pilot z żyroskopem: można sterować urządzeniem, obracając go w dłoni. Większość telewizorów z WebOS obsługuje sterowanie głosowe i można je bezpośrednio połączyć ze smartfonami z Androidem. Jednak system ma pewne ograniczenia – w sklepie firmowym jest niewiele aplikacji i nie obsługuje on Apple.
Do telewizorów z wymienionymi systemami operacyjnymi można podłączyć inne urządzenia, takie jak smartfony i pamięci flash, aby wymieniać się danymi i odtwarzać wideo z zewnętrznego nośnika.
Matryca
Telewizory LCD są wyposażone w następujące matryce:
- TN
- IPS
- VA
- OLED
- QLED
Matryce TN są już przestarzałe i występują rzadko. Należy pamiętać, że w tych modelach kąt widzenia jest ograniczony, co powoduje utratę kontrastu, a „uszkodzone” piksele są bardzo widoczne.
Najbardziej popularne są matryce IPS i VA. Wybór zależy od potrzeb użytkownika: jeśli chce, aby obraz był wyraźny, lepiej zdecydować się na model z matrycą IPS, która oferuje lepszy kąt widzenia.
Jeśli dla użytkownika ważna jest głębia kolorów, warto zdecydować się na ekran z matrycą VA, która oferuje wysoki kontrast i doskonałą jasność obrazu. Jeśli użytkownik ma bardzo wysokie wymagania co do jakości obrazu, najlepszym wyborem będzie telewizor z matrycami QLED i OLED.

Podświetlenie
Nowoczesne telewizory są wyposażone w podświetlenie LED typu diodowego. Coraz rzadziej spotykane są modele z tylnym podświetleniem – powoduje to znaczne pogrubienie panelu, co w dzisiejszych czasach jest już niemodne. Coraz więcej modeli jest wyposażonych w diody LED po bokach matrycy ekranu.
Przy wyborze takiego modelu warto zwrócić uwagę, czy krawędzie nie są podświetlane podczas wyświetlania obrazu, co niektórym może przeszkadzać. Zarówno tylne, jak i boczne podświetlenie może posiadać funkcję ściemniania.
W pierwszym przypadku ciemne partie obrazu nie są tak podkreślane przez diody LED, podczas gdy jasne partie są wzmacniane. W rezultacie otrzymuje się obraz o doskonałym poziomie kontrastu i głębokiej czerni. To rozwiązanie jest bardziej wydajne niż podświetlenie boczne z przyciemnianiem, choć w drugim przypadku również mówimy o wysokiej jakości obrazu.
Czym jest HDR?
Technologia HDR to specjalny rodzaj podświetlenia, który sprawia, że obraz wydaje się bardziej naturalny. Ponadto na takim ekranie można zobaczyć odcienie, których zwykłe panele telewizyjne nie wyświetlają. Wersja HDR10 oferuje paletę kolorów do 1 miliarda odcieni.
Częstotliwość: 60 czy 120?
Standardowa częstotliwość to 60 Hz. To w zupełności wystarczy do oglądania telewizji i filmów. Jeśli jednak użytkownik kupuje telewizor typu Smart, należy rozważyć zakup urządzenia o częstotliwości 120 Hz. Taki model zapewnia płynną grafikę i dynamiczną zmianę obrazów w grze.
RGBW i WRGB: czym się różnią?
Diody LED zawsze odzwierciedlają trzy główne kolory:
- czerwony (R – red)
- zielony (G – green)
- niebieski (B – blue)
Zwykle w pierwszym przypadku dodatkowy kanał W oznacza biel o chłodnym odcieniu (temperatura barwowa 6000 K), w drugim – biel o ciepłym odcieniu (2700-2900 K).
Kup teraz, zapłać później z Mokka
Głębia i liczba odcieni
Głębokość koloru zależy od liczby odcieni, które wyświetla ekran. Im większa głębokość bitów matrycy, tym większa jasność. 6-bitowe modele to domena tanich urządzeń, które mogą wyświetlić tylko 262 144 odcienie. Takie modele nie nadają się do grafiki.
8-bitowe panele potrafią już wyświetlić ponad 16 milionów kolorów – to dobrej jakości obraz i konieczne minimum dla grafiki. Większość telewizorów ze średniej kategorii cenowej posiada taką matrycę.
10-bitowe modele mogą wyświetlać miliard odcieni. Takie matryce znajdują się w monitorach premium. Wyróżnia je naturalny obraz, płynne przejście kolorów i możliwość wyświetlania grafiki.
HDMI
Jeśli chodzi o liczbę portów HDMI w telewizorach, to zasada jest prosta – im więcej urządzeń użytkownik planuje podłączyć jednocześnie do monitora, tym więcej takich portów powinno się znaleźć w urządzeniu. 2-3 gniazda pozwalają podłączyć konsolę do gier, odtwarzacz multimedialny i system wzmocnienia dźwięku.
Należy zwrócić uwagę na wersję HDMI: standard 1.4 jest już przestarzały, lepiej od razu szukać TV z HDMI 2.0.
Rozdzielczość
Zakup telewizora o dużej przekątnej nie zawsze jest uzasadniony. Warto kierować się odległością i powierzchnią pokoju. Im większy ekran, tym dalej powinno się od niego siedzieć.
Na przykład dla 32-calowego ekranu bezpieczna odległość to 1,5 metra, a obraz na telewizorze o przekątnej 60 cali powinien być oglądany z odległości 2,4 metra. Jeśli chodzi o rozdzielczość, format HD (1280×720) jest już przestarzały, odpowiedni dla ekranów o przekątnej do 32 cali.
Full HD (1920×1080) jest aktualną wersją dla telewizorów od 32 do 48 cali. UHD lub 4K (3840×2160) stosuje się w telewizorach o przekątnej od 49 cali. Uważa się, że telewizory 4K zapewniają bardziej wyraźny i szczegółowy obraz.

Zalety Smart TV
- Dostęp do różnorodnych treści. Jedną z głównych zalet „inteligentnych” telewizorów jest funkcja wyboru treści online: dostęp do transmisji na żywo i zapisanych programów.
- Oglądanie w dowolnym czasie. Na takim urządzeniu można oglądać ulubione programy w każdej chwili, co sprawia, że nie trzeba trzymać się programu telewizyjnego. Czas oglądania można zaplanować zgodnie z własnymi preferencjami.
- Tryb wyszukiwania za pomocą menu i bez niego, czyli z użyciem komend głosowych. Większość modeli ma już funkcję głosowego wyszukiwania, co ułatwia użytkownikowi znalezienie odpowiedniej treści.
- Wsparcie dla trybu gier. Smart TV to świetna opcja dla graczy, ponieważ można znaleźć gry kompatybilne z oprogramowaniem. Zwykle Smart TV oferuje szeroki wybór rozrywki.
- Funkcja zdalnego sterowania podłączonymi urządzeniami za pośrednictwem Smart TV. Pilot od takiego telewizora jest uniwersalny – za jego pomocą można sterować domowymi urządzeniami.
Pomimo istotnych zalet, te modele mają też pewne wady:
- Kwestie bezpieczeństwa. Dane osobowe użytkownika stają się dostępne dla innych osób w sieci. Osoby postronne mogą dowiedzieć się także o preferencjach użytkownika (w wyszukiwarce). Możliwość transmitowania z domu (wideo + dźwięk) w połączeniu z funkcją rozpoznawania twarzy także budzi poważne obawy niektórych użytkowników.
- Stabilność działania Smart TV zależy od prędkości internetu. Wymagane jest szybkie łącze internetowe do aktualizacji oprogramowania. Wymaga to instalacji najnowszych aplikacji, które często się zmieniają.
- Spowolniona reakcja. Urządzenia typu Smart, podobnie jak smartfony, często się zawieszają, gdy uruchomionych jest zbyt wiele aplikacji jednocześnie. Wolna odpowiedź urządzenia na polecenia często irytuje użytkowników.
- Zawyżona cena. Producent często podnosi ceny tych modeli, które cieszą się największym zainteresowaniem. W efekcie zakup nowoczesnego Smart TV może uderzyć w rodzinny budżet.
Uzyskaj limit i wykorzystaj go na dowolny cel
Przydatne wskazówki
Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Nie należy się spieszyć z zakupem telewizora 8K – są one nadal bardzo drogie i w tej rozdzielczości nie ma jeszcze zbyt wielu filmów i programów.
- Warto wybierać ekrany OLED, a nie urządzenia z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem.
- Technologia HDR pozwoli uzyskać obraz zbliżony do rzeczywistości pod względem kolorystyki.
- Częstotliwość odświeżania ekranu – im wyższa, tym lepsza – warto wybrać 60 Hz lub 120 Hz. Przy zakupie modelu Smart nie tylko do oglądania filmów, ale także np. do gier, lepiej wybrać wyższą wartość tego wskaźnika – dzięki temu odtwarzanie treści będzie płynniejsze.
- Należy szukać telewizora z portem HDMI i najlepiej ze wsparciem dla standardu HDMI 2.1.
Należy być przygotowanym na to, że być może trzeba będzie dokupić dodatkowy system dźwiękowy. W modelach o cienkiej obudowie wbudowane głośniki nie są zbyt mocne.
Podsumowanie
Na półkach lub na ścianie w sklepie wszystkie „inteligentne” telewizory mogą się wydawać takie same, ale – jak widać – różnią się one nie tylko ceną. Opierając się na informacjach z tego artykułu, można dokonać odpowiedniego wyboru urządzenia Smart TV.