Jak prawidłowo dopasować pierścionek?
Eleganckie pierścionki wykonane ze szlachetnych materiałów stanowią efektowną ozdobę i pomagają podkreślić indywidualny styl. Jaki pierścionek wybrać, aby biżuteria wyglądała gustownie, nie sprawiała dyskomfortu podczas noszenia i współgrała ze strojem?
Wskazówki dotyczące wyboru pierścionka
Po pierwsze – biżuteria powinna pasować do miejsca i okazji. Okazały złoty pierścionek z dużym brylantem dobrze prezentuje się na uroczystym przyjęciu, ale zupełnie nie nadaje się do pracy czy na spacer z dziećmi. Nie oznacza to, że na co dzień lepiej całkowicie zapomnieć o biżuterii – pierścionek z drobnymi kamyczkami, grawerem lub nietypowo ozdobiony z powodzeniem wpasuje się w codzienne sytuacje, a przy tym nie będzie krępował ruchów i przyciągał nadmiernej uwagi.
Warto zachować umiar – styliści zalecają ograniczenie się do maksymalnie trzech różnych pierścionków na dłoni lub jednego wyrazistego, który przykuje wzrok. Wybierając odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę kształt i cechy anatomiczne dłoni:
- szeroka dłoń idealnie nadaje się do masywnych kamieni – szmaragdów, rubinów, pereł;
- delikatne dłonie z długimi, cienkimi palcami pozwalają na noszenie akcesoriów o dowolnym kształcie i rozmiarze;
- pulchne palce można wizualnie wydłużyć za pomocą geometrycznych kamieni w kształcie rombu, owalu czy trójkąta; okrągłe kamienie nie będą dobrze wyglądać;
- w przypadku wąskich palców większość modeli będzie się dobrze prezentować; wyjątkiem jest zbyt masywna biżuteria,
- w przypadku krótkich palców nie należy wybierać modeli optycznie poszerzających dłoń; idealne będą pierścionki o niestandardowym kształcie oraz duże kamienie owalne lub w kształcie łezki.
Tradycyjnie obrączki ślubne, podobnie jak pierścionki zaręczynowe, nosi się na palcu serdecznym, a duże modele z wydatnymi kamieniami nosi się na palcu środkowym lub wskazującym. Inne rodzaje pierścionków można nosić na dowolnym palcu, według uznania.
Wybór szerokości pierścionka
Szeroki pierścionek sprawia wrażenie solidnego, co nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Szeroki pierścionek z metali szlachetnych robi wrażenie, ale może powodować dyskomfort przy dłuższym noszeniu, szczególnie latem. Im szerszy pierścionek, tym większa powierzchnia kontaktu ze skórą i tym ostrożniej należy dobierać jego rozmiar.
Kupując szeroki pierścionek, warto wziąć o połowę większy rozmiar. Wąskie pierścionki są wybierane według rozmiaru palca.
Zgodnie z klasyfikacją za cienkie pierścionki uważa się modele o szerokości 2-4 mm, za pierścionki o średniej szerokości modele od 4 do 6 mm, a za szerokie te powyżej 6 mm. Najwygodniejsze w noszeniu są pierścionki o grubości 3 mm, które są dość wytrzymałe i nie krępują ruchów dłoni. Cienkie pierścionki można łączyć z innymi i nosić po dwa, a nawet trzy na jednym palcu. Szeroką biżuterię nosi się pojedynczo.

Jak wybrać profil i wzór pierścionka?
Profil pierścionka, czyli kształt przekroju, może wiele powiedzieć o przyszłym komforcie noszenia. Dotyczy to pierścionków, które są paskiem metalu o jednej, tej samej szerokości. Jeśli przetnie się taki pierścień w poprzek, to kształt wycięcia będzie następujący:
- prostokątny (płaski)
- owalny
- z wypukłą stroną zewnętrzną
- okrągły
- z wypukłą stroną wewnętrzną
Najbardziej komfortowe dopasowanie zapewnia lekko zaokrąglona wewnętrzna krawędź. Modele Comfort Fit łatwo się zakłada i zdejmuje, nie uciskają skóry ostrymi krawędziami i praktycznie nie są wyczuwalne na palcu. O-ringi o średnicy do 3 mm są również dość wygodne i praktyczne. Półokrągły profil zewnętrzny to klasyczna opcja, podatna na zarysowania i przetarcia. Pierścionek wypukły na zewnątrz należy okresowo zabierać do sklepu jubilerskiego w celu wypolerowania.
Kup teraz, zapłać później z Mokka
Nowoczesne modele pierścionków
Jubilerzy umieszczają główną dekorację na przodzie pierścionka, którego wzór może być bardzo różnorodny. Tradycyjnie wyróżnia się kilka dużych grup pierścionków:
- Pierścionki z kamieniem i cienką ramką bez dodatkowego zdobienia, często stosowane jako pierścionki zaręczynowe. Uniwersalna biżuteria dla kobiet, odpowiednia dla każdego wieku i statusu społecznego.
- Biżuteria z wieloma kamieniami, dużymi lub małymi, oraz eleganckimi motywami kwiatowymi i roślinnymi; zwykle klasyfikowana jako biżuteria koktajlowa i noszona na specjalne okazje. Dodatki świetnie prezentują się pojedynczo lub w grupie.
- Pierścionki plecione, mogą być wykonane z metali o różnych odcieniach. Czasami zdobione są drobnymi kamieniami. To doskonały dodatek do casualowej lub biznesowej stylizacji, wyrazisty, ale prosty.
- Modele w kształcie krążków, ozdobione ścieżką małych kamieni, nazywane również pierścieniami wieczności. Zwykle są wręczane jako wyraz uczucia. Mogą funkcjonować jako obrączki dla Młodej Pary.
- Misterne sploty i skomplikowane wzory ozdobione kamieniami to elegancka biżuteria, która pasuje młodym dziewczynom i dojrzałym kobietom, odpowiednia na co dzień i na uroczyste okazje.
- Szczególnie popularne wśród mężczyzn są pierścionki z płaskim przodem, czyli sygnety. Biżuteria może posiadać duże kamienie, ryciny, inicjały, symbole, obrazy ze znakami zodiaku oraz wszelkiego rodzaju logo. Sygnet nosi się na palcu wskazującym lub środkowym.

Złoto, platyna, srebro: który metal jest lepszy?
Pierścionki mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym tytanu, wolframu, stali nierdzewnej i palladu. Jednak prawdziwa klasyka, która jest najczęstszym wyborem kupujących, to złoto 585.
Białe złoto cieszy się dużą popularnością, ale żółte i czerwone jest równie często wybierane. Kolor złota zależy od składu produktu, ponieważ żadna biżuteria nie jest w 100% czystym złotem. Dodatki innych metali nie wpływają na właściwości użytkowe produktu, jednak dodatkowe metody obróbki metalu mogą zwiększyć jego odporność na uszkodzenia oraz przedłużyć jego połysk. Taki efekt daje na przykład rodowanie.
Uzyskaj limit i wykorzystaj go na dowolny cel
Platyna jest najdroższym materiałem jubilerskim; wyroby platynowe są mocniejsze i cięższe od złota. Srebro jest znacznie tańsze, ale wymaga stałej pielęgnacji i dokładnego czyszczenia, w przeciwnym razie z czasem ciemnieje.
Najbardziej pożądaną dekoracją biżuterii są kamienie szlachetne: diamenty, szmaragdy, rubiny, szafiry, perły. Można też wybrać minerały półszlachetne oraz kryształy syntetyczne. Masywny złoty lub platynowy pierścionek z dużą naturalną perłą bądź oryginalnie oszlifowanym diamentem to dobra inwestycja finansowa i elegancki dodatek na wyjątkowe okazje.

Jak prawidłowo określić rozmiar pierścionka?
Sklepy jubilerskie mają specjalne narzędzia do pomiaru, które pozwalają w prosty sposób poznać rozmiar pierścionka. Aby dokładnie określić rozmiar na palcu, należy wybrany pierścionek przymierzyć kilka razy i sprawdzić, czy lekko wsuwa się na palec i czy nie spada z dłoni. Biżuteria z dużymi kamieniami powinna mocniej przylegać do skóry.
Warto wiedzieć, że objętość palców zmienia się w zależności od warunków pogodowych i stanu zdrowia danej osoby (dłonie puchną np. podczas upału, przy niektórych chorobach, po wysiłku fizycznym). Palce ręki dominującej są zwykle nieco grubsze.
Przy wyborze pierścionka na mały palec bądź kciuk, należy zachować większą ostrożność. W przypadku małego palca ważny jest ciasny, mocno dopasowany obwód. Pierścionek na kciuk trudno jest założyć – jest to naturalne. Jeśli przy wyborze ciężko jest nam zdecydować się pomiędzy dwoma rozmiarami, lepiej wybrać ten większy.
Jak sprawdzić rozmiar palca w domu? Wybrany palec należy owinąć taśmą krawiecką lub np. grubą nitką czy tasiemką, tak, aby swobodnie przylegała do skóry. Następnie należy odczytać wynik – albo zmierzyć długość nitki/tasiemki linijką – i porównać go z wartością obwodów uwzględnionych w tabeli jubilerskiej.